5 maja w Stalowej Woli z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej SZANSA odbył się Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnościami.
Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych chcieliśmy zamanifestować prawo osób z niepełnosprawnościami do nauki, pracy, miłości, czyli do normalnego życia. Pragniemy uświadamiać społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne mieszkają również w naszym mieście, są takimi samymi ludźmi, jak każdy inny, mają takie same potrzeby, pragnienia, marzenia. Chcą kochać oraz być kochanymi, spełniać swe najskrytsze marzenia.
Chcemy zwrócić uwagę tym bardziej sprawnym, że jest pewna grupa, która wymaga troski i opieki ze strony instytucji do tego powołanych, ale przede wszystkim normalnej życzliwości.
Pragniemy przypomnieć społeczeństwu o istnieniu licznych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych, o potrzebie integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym. Uświadomić jak różnorodne są niepełnosprawności i pokazać możliwości osób niepełnosprawnych.
Pragniemy zwrócić uwagę władz i społeczeństwa na bariery: edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturowe i mentalne.
W marszu wzięło udział ponad 430 osób. Byli to uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 Specjalnych, Publicznej Szkoła Podstawowa nr 7, uczestnicy i terapeuci Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Nadzieja, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2, Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Szansa, podopieczni, rodzice i terapeuci Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Szansa, Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego Kobiet po Mastektomii Amazonka oraz niepełnosprawni i sprawni mieszkańcy Stalowej Woli.
Uczestnicy Marszu spotkali się ze Starostą Stalowowolskim panem Robertem Filą oraz Prezydentem Miasta Stalowej Woli panem Andrzejem Szlęzakiem.
Uczestnicy Marszu Godności w Stalowej Woli poparli postulaty Ogólnopolskiej Manifestacji Godności Osób z Niepełnosprawnościami, która odbyła się tego samego dnia w Warszawie.
Manifestacja była wyrazem determinacji środowiska osób z niepełnosprawnościami w dążeniu do godnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Postulowano o:
1. Urealnienie limitów dofinansowania przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych – dostosowanie ich do cen rynkowych oraz poprawę dostępności, zmiana sposobu dofinansowania z przedmiotowego na kwotowy.
2. Zniesienie kryterium dochodowego w dofinansowywaniu przedmiotów ortopedycznych.
3. Likwidacja „pułapki rentowej” we wszelkich jej formach.
4. Ustanowienie godziwych zasiłków dla wszystkich opiekunów osób ze znaczną niepełnosprawnością (dorosłych i dzieci) oraz umożliwienie podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej osobom będącym na zasiłkach opiekuńczych.
5. Uzawodowienie opieki nad niepełnosprawną osoba, która wymaga całodobowej opieki.
6. Uchwalenie Ustawy Antydyskryminacyjnej, aby należycie chroniła prawa osób z niepełnosprawnościami.
7. Zwiększenie odpisu podatkowego dla organizacji pożytku publicznego do 2% oraz identyfikację organizacji po numerze KRS lub jej nazwie.
8. Natychmiastowe uchwalenie gotowej już Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty opracowanej przez środowisko Fizjoterapeutów.
9. Szanse na rozwój społeczny niepełnosprawnych maluchów, wykluczonych społecznie ze względu na choroby, poprzez zwiększenie liczby specjalistycznych placówek edukacyjnych, gwarantujących dzieciom pełny zakres rehabilitacji i niezbędnych terapii.
10. Swobodny dostęp do neurologów, poprzez zwiększenie ilości bezpłatnych wizyt.
11. Zwiększenie zakresu bezpłatnej rehabilitacji, poprzez zwiększenie ilości programów typu wwr (wczesne wspomaganie rozwoju).
12. Zmniejszenie kosztów leków poprzez zwiększenie listy leków refundowanych na bazie wykazu leków najczęściej przyjmowanych przez dzieci niepełnosprawne (leki na bóle stawów, leki na padaczkę itp.).
13. Wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci chorych, poprzez organizowanie ogólnodostępnych grup wsparcia dla rodzin dzieci niepełnosprawnych oraz propagowanie bezpłatnych szkoleń, warsztatów dla rodziców.
14. Udoskonalenie systemu kierowania rodziców dzieci niepełnosprawnych do odpowiednich poradni, instytucji, ośrodków, które nie tylko pomogą dobrać odpowiednie zajęcia dla niepełnosprawnego dziecka, ale wskażą odpowiednią drogę dalszego postępowania!
15. Ujednolicenie systemu rozliczenia placówek z subwencji na dziecko niepełnosprawne, poprzez przedstawianie comiesięcznych raportów z poniesionych kosztów terapii.
16. Waloryzacja rent nie procentowo ale kwotowo lub podniesienie ich do kwoty najniższej emerytury.
17. Refundacja sprzętu medycznego dla osób przewlekle chorych przebywających w warunkach domowych (koncentrator tlenu, pulsoksymetr, ssaki, pompa infuzyjna, inhalator).
STAWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ „SZANSA” DZIĘKUJE WSZYSTKIM UCZESTNIKOM MARSZU GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI.